Akdeniz Üniversitesi

senlik

 

 

 

 

 

 

 

 

tr_bayrak                ing_bayrak
DekanınMesajı
Hakkımızda
Yönetim
AkademikKadro
İdariKadro
Öğrenciİşleri
Uluslararasıİlişkiler
TanıtımKataloğu
Ulaşım
Konaklama
FakülteyeDestekVerenler
AlanyaBilimselÇalışmalar
Alanya
 
 
 
 
 
 dergi_kapak
DergiSonSayı
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

erasmus_logo1. Üniversiteye başladığım yıl öğrenci değişimi için müracaat yapabilir miyim?

Hayır. Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler Erasmus öğrenim hareketliliği faaliyetinden yararlanamaz. Ancak birinci sınıfta okuyan öğrenciler 2. sınıfta gitmek üzere Erasmus Yabancı Dil Sınavı'na girebilirler.

2. Ön lisans öğrencisiyim. Erasmus programından faydalanabilir miyim ?

Üniversitemizde tam zamanlı olarak kayıtlı olan tüm önlisans , lisans , yüksek lisans ve doktora öğrencileri Erasmus programından faydalanabilir.

3. Erasmus Yabancı Dil Sınavında dil barajını geçtim. Bu durumda Erasmus Hibesinden kesin yararlanabilir miyim?

Erasmus Öğrenci Seçmelerinde barajı geçen her öğrenci, Erasmus hibesi ile desteklenecek anlamına gelmemektedir. Bölümlerin ikili anlaşmasındaki kontenjanlar ve Ulusal Ajans’ ın Üniversitemize tahsis edeceği hibe miktarı göz önünde bulundurularak yerleştirme yapılır.

4. Erasmus öğrencisi olduğum için yurt, burs gibi kazanılmış haklarımı kaybetmiş oluyor muyum? Kredi Yurtlar Kurumu'ndan kredi alıyorum. Erasmus Öğrenci Değişimi kapsamında yurt dışında olduğum süre boyunca kredim kesilir mi?

Yurt ve burs gibi haklar kaybedilmiyor. Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofisi'nden alacağınız onay belgesi ile birlikte, ilgili kurumlara dilekçenizi verip haklarınızın devamını sağlayabilirsiniz.

5. Erasmus kapsamında; yol masraflarının veya kalacak yer masrafının karşılanması mümkün mü?

Erasmus Programı bir burs programı değildir. Sadece maddi destek sağlar. Erasmus değişimi boyunca yapılacak tüm masraflar öğrenciye aittir.

6. İkili anlaşmalardaki kontenjana göre mi yoksa davetiyedeki tarihlere göre mi hibe alacağım?

Gelecek davetiyedeki tarihlere göre hibe verilir. Davetiyedeki süre, ikili anlaşmamızdaki kontenjanlara ve Üniversitemiz tarafından kabul edilen değişim süresine bağlı olarak belirlenecektir.

7. Hibemi alabilmem için hangi belgeleri tamamlamam gerekiyor?

Değişim yapması kesinleşen öğrenci; vizeli pasaport, nüfus cüzdanı, öğrenci kimliği veya belgesi, Avro hesap cüzdanı fotokopisi ile Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Ofisi'ne gelerek sözleşme imzalar. Akabinde hesaplanan hibe miktarı öğrencinin hesabına Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından yatırılır.

8. Hibeyi alabilmem için gerekli evraklarım tamamlandıktan ne kadar süre sonra hibemi alabilirim?

Belgeler tamamlandıktan sonraki 45 iş günü içerisinde hesaplanan hibe öğrencinin hesabına yatırılır. Ulusal Ajans’ın, Üniversitemize ayrılan Erasmus bütçesini aktarma süresine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

9. Aldığım bu destek karşılığında benden beklenen başarı oranı nedir?

Hayatboyu Öğrenme Programı - Erasmus Uygulama El Kitabı'nda şu şekilde belirtilmiştir: "Öğrenim Anlasmasında belirlenen ders programının en az üçte ikisinde basarılı olamayan öğrencinin kalan ödemesinin kısmen veya tamamen yapılmaması; veya yapılmıs bulunan ödemesinin iadesinin istenmesi hakkı saklıdır. Ancak yurtdısında bulundukları süre içinde derslerine devam etmedikleri ve öğrenci olarak yapmakla yükümlü oldukları sorumluluklarını yerine getirmedikleri tespit edilen öğrencilerin, aldıkları derslerden de basarısız olmaları dikkate alınarak, yurtdısında kaldıkları süre için hesap edilen toplam hibelerinin % 20’si kesinlikle ödenmez."

10. Pasaport Ücretleri ne kadar?

http://www.egm.gov.tr/hizmet.pasaport.harc.bedel.asp adresinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz

11. Vize almak için hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor?

Gideceğiniz ülkenin Türkiye’ deki konsolosluklarının web sayfalarından gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

Diğer ilgili siteler:

http://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa

http://www.vize.net/vize-icin-gerekli-evraklar.html

http://www.vizepasaport.com/vize.html

12. Uçağa binmeden önce dikkat etmemiz gereken birşey var mı?

Havaalanlarında uygulanan güvenlik uyarılarına ve biletinizde belirtilen bagaj kilo sınırına dikkat etmeniz gerekmektedir.

13. Erasmus değişimim davetiyedeki tarihlerden önce biterse hibe durumum ne olur?

Kalan hibe hesaplaması = Onay mektubuna göre hesaplanan toplam hibe - (Davetiyeye göre hesaplanan toplam hibe x %80)

Sonuç (+) değer çıkarsa; çıkan miktar kadar öğrenciye ödeme yapılır. Eger (-) çıkarsa; çıkan miktar kadar öğrenci Üniversiteye iade yapar.

14.Erasmus Öğrenci Hareketliliği kapsamında değişim yapmaya hak kazandim. Ancak bazi nedenlerden dolayı gitmek istemiyorum. Ne yapmalıyım?

YEDEK olarak belirlenmiş öğrencilerin hakkını kaybetmeleri için değişim dönemindne en az 2-3 ay once durumunuzu belirten bir dilekçe ile Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Uluslararası İlişkiler Ofisi'ne başvurunuz.

15. Erasmus öğrenci seçimleri hangi tarihlerde yapılmaktadır?

Öğrenci İşleri D.B. sayfasında yayınlanan Akademik Takvim'de bir sonraki akademik yıla ilişkin seçim tarihleri yayınlanmaktadır.

Sayfa Özeti: Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelimeler:

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.